badania

jak się patrzy

Preferencje wyborcze Polaków (6-7 lutego 2024)


Deklaracje udziału w wyborach

Gdyby w najbliższą niedzielę odbywały się wybory do Sejmu, to czy wziąłby Pan (wzięłaby Pani) w nich udział? (N=1001)


Na początku lutego 81% Polaków deklaruje chęć udziału w wyborach parlamentarnych, gdyby miały się odbyć w najbliższą niedzielę. Ponad połowa badanych (58%) jest pewnych udziału w głosowaniu, a dalsze 23% raczej pójdzie głosować. Przeciwne stanowisko prezentuje 17% respondentów. 9% ankietowanych na pewno nie zagłosowałoby w wyborach w najbliższą niedzielę, a 8% badanych mniej stanowczo nie planuje pójść do urn wyborczych.

2% Polaków nie wie, czy wzięłoby udział w głosowaniu.

Chęć do udziału w wyborach deklarują najczęściej: mężczyźni (83%), osoby z wykształceniem wyższym (89%) oraz osoby w wieku 60 i więcej lat (87%). Odpowiedzi ”nie” częściej udzielali badani z wykształceniem podstawowym (26%) oraz zawodowym (25%), a także mieszkańcy miast do 20 tys. (22%).


Poparcie dla partii politycznych

Na który komitet wyborczy oddałby Pan (oddałaby Pani) głos? (Zdecydowani wyborcy N=585)


Na początku lutego największym poparciem wśród Polaków zdecydowanych wziąć udział w wyborach cieszy się Koalicja Obywatelska, która ma 31% zwolenników.

Drugie miejsce należy do Prawa i Sprawiedliwości, cieszącego się 24% poparciem społecznym.

Ostatnie miejsce na podium należy do Trzeciej Drogi. Na to ugrupowanie swój głos oddałoby 16,8% respondentów.

Mniejszym poparciem cieszą się natomiast: Lewica z 9,1% poparciem oraz Konfederacja, na którą zagłosowałoby 8,7% badanych.

Polska Jest Jedna może liczyć na 2,2% poparcie społeczne, a Bezpartyjni Samorządowcy na 1,5% głosów.

5,7% Polaków nie wie, na kogo oddałoby głos.


Preferencje partyjne

Wyniki wyborów i zaprezentowane powyżej dane sondażowe nie powinny być bezpośrednio porównywane. Poparcie dla poszczególnych ugrupowań w wyborach sumuje się do 100%. Wyniki naszych sondaży uwzględniają wyborców niezdecydowanych (odpowiedzi ”trudno powiedzieć” i w związku z tym dane sondażowe nie sumują się do 100%.


Urszula Krassowska Opinia24

„Wyniki lutowego Pulsu Opinii pokazują przełom w dotychczasowych deklaracjach wyborczych. Mamy zmianę lidera – Koalicja Obywatelska uzyskuje prawie siedmiopunktową przewagę nad Prawem i Sprawiedliwością. Prawdopodobnie narracja prowadzona przez Prawo i Sprawiedliwość przestaje przekonywać zwolenników, bo od wyborów 15 października 2023 widać systematyczny spadek deklaracji głosowania na to ugrupowanie. Nie pomaga radykalizacja wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego i jeśli Koalicja Obywatelska nie popełni błędów, to można spodziewać się kontynuacji trendu spadkowego PiS.”

Urszula Krassowska, Dyrektor Badań Społecznyc

Termin badania

6-7 lutego 2024

Próba badawcza

Reprezentatywna próba mieszkańców Polski w wieku 18 lat i więcej o wielkości N=1001

Technika badania

Badanie zostało zrealizowane techniką wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo – CATI.

Wszystkie prezentowane na wykresach wyniki są przedstawione w wartościach procentowych. Udziały procentowe są zaokrąglone do liczb całkowitych, a w przypadku preferencji wyborczych do jednego miejsca po przecinku. Oznacza to, że w niektórych przypadkach wyniki mogą nie sumować się do 100%. 

Ponad połowa (58%) Polaków zdecydowanie deklaruje, że wzięłoby udział w wyborach parlamentarnych, gdyby odbywały się w najbliższą niedzielę. Największy odsetek badanych (31%) oddałby swój głos na Koalicję Obywatelską.